Javítás utáni vizsgálatok VI.
Érintésvédelem Szabványossági Felülvizsgálat
A védővezető ellenőrzése (7.52.) után a szigetelés vizsgálati lehetőségek figyelembe vételével a következő vizsgálatokat ajánlott elvégezni:
- ha a szigetelési ellenállás mérés (7.53.) elvégzése műszakilag lehetséges és megfelelő eredményű, akkor:
§ az I. év. osztályú készülékeknél védővezető-áram mérését (7.55.) vagy szivárgó áram mérését (7.57.) vagy hordozható kéziszerszámok esetében esetében villamos szilárdság vizsgálatot (7.54.),
§ a II. év. osztályú készülékeknél és a védővezetőhöz nem csatlakozó megérinthető vezetőképes részekkel rendelkező I. év. osztályú készülékeknél érintési áram mérését (7.56.) vagy szivárgóáram mérését (7.57.), vagy hordozható kéziszerszámok esetében esetében villamos szilárdság vizsgálatot (7.54.);
- ha a szigetelési ellenállás mérés műszakilag nem lehetséges, akkor:
§ az I. év. osztályú készülékeknél védővezető áram mérést (7.55.),
§ a II. év. osztályú készülékeknél és a védővezetőhöz nem csatlakozó megérinthető vezetőképes részekkel rendelkező I. év. osztályú készülékeknél érintési áram mérést (7.56).
- végül: működési próbával illetve a szükség szerinti egyéb vizsgálatokkal zárul a vizsgálati program.
A védővezető vizsgálatát a védővezetővel rendelkező készülékeknél minden esetben szükséges elvégezni!
A vizsgált készüléket minden esetben galvanikusan le kell választani a hálózatról. Áramforrás: 24 V egyen vagy váltakozó feszültségű áramforrás, a méréskor nem lehet több a feszültség, mint 24 V és nem lehet kevesebb, mint 4 V. A mérőáram legalább 0,2 A legyen.
A védővezető ellenállásának megengedett legnagyobb értékei:
- 0,3 W az 5 m hosszú csatlakozó vezetékkel rendelkező készüléknél
- 0,1 W minden további 7,5 m-enként
- 1,0 W a megengedett legnagyobb ellenállás érték
1 mérőberendezés
2 vizsgálandó készülék
3 biztosítók
4 Dugaszoló aljzat
9 mérővezetékek
|
A mérési elrendezést értelemszerűen lehet alkalmazni a többfázisú készülékeknél is! |
7. a) ábra. Hordozható I. év. o. készülék védővezető ellenállásának mérése
7. b) ábra. Helyhezkötött, I. év. osztályú, hálózathoz csatlakoztatott készülék védővezető ellenállásának mérése
7. ábra. Példák a védővezető ellenállásának mérésére
7.53. Szigetelési ellenállás mérés
A szigetelési ellenállás mérést az arra műszakilag alkalmas készülékeken minden esetben szükséges elvégezni! A vizsgálat során figyelembe kell venni a 7.42. szakasz előírásait is.
A szigetelési ellenállást az aktív részek és a megérinthető vezetőképes részek között kell mérni úgy, hogy a készülék kapcsolóját bekapcsoljuk, ugyanakkor a táphálózatról minden póluson leválasztjuk a készüléket.
8. a) ábra. Hordozható I. év. osztályú készülék esetén
8. b) ábra. Helyhezkötött, csatlakozódugóval vagy sorozatkapoccsal a hálózathoz csatlakoztatott I. év. osztályú készülék esetén
1 Mérőberendezés
2 Vizsgálandó készülék
3 Biztosító vagy leválasztási hely
5 Vezeték vagy csatlakozás leválasztva
6.1 II. és III. év. osztályú készülék esetén mérés a megérinthető vezetőképes részek és az aktív részek között (8. c) ábra)
6.2 I. év. osztályú készülékek esetén mérés a védővezeőhöz nem csatlakozó megérinthető vezetőképes részek és az aktív részek között (8. a) és b) ábra)
9 Mérővezetékek |
8. c) ábra. Hordozható II. vagy III. év. osztályú készülék esetén
8. ábra. Példák a szigetelési ellenállás mérésre
A szigetelési ellenállás mérés mérőfeszültsége nem lehet kevesebb, mint 500 V egyenfeszültség, 0,5 MW terhelő ellenállás mellett. A megengedett legkisebb szigetelési ellenállás értékek a következők:
- 0,3 MW, I. év. osztályú hőkészülék bekapcsolt fűtőelemekkel. Ha egy I. év. osztályú hőkészüléknek, amelyiknek a beépített összteljesítménye ≥ 3,5kW - a szigetelési ellenállása nem éri el az itt megadott értéket akkor fogadható el az eredménye, ha a védővezető áram mérési eredménye megfelelő,
- 1,0 MW, minden más I. év. osztályú készülék,
- 2,0 MW, II. év. osztályú készülékek és megérinthető vezetőképes részek az I. év. osztályú készülékeknél, amelyek nincsenek összekötve a védővezetővel,
- 0,25 MW, a III. év. osztályú készülékek esetében.
7.54. Villamos szilárdság vizsgálat
E vizsgálatsorozat keretében a villamos szilárdság vizsgálatokat csak a kézben tartott és a hordozható villamos kéziszerszámok esetében szabad elvégezni, akkor, ha a szigetelésvizsgálatok elvégzése műszakilag lehetséges és megfelelő eredményűek. A vizsgálat során figyelembe kell venni a 7.42. szakasz előírásait is.
A vizsgálatokat 50 Hz-es szinuszos váltakozó feszültséggel kell elvégezni. Az áramkörbe iktatott túláram relének meg kell szólalni ha legfeljebb 5 mA-t eléri a kimenő áram értéke. A nagyfeszültséget előállító transzformátor olyan legyen, hogy egy adott próbafeszültséghez tartozó rövidzárlati áram legalább 10-szerese legyen a túláram relé megszólalási áramának.
Előírt próbafeszültségek:
- 1000 V I. év osztályú készülékek,
- 3500 V II. év. osztályú készülékek esetén.
A próbafeszültséget 3 másodpercig kell alkalmazni az aktív részek és a megérinthető fémrészek között. A vizsgálatok alatt nem szabad átütésnek, átívelésnek bekövetkeznie és a túláramrelé sem szólalhat meg.
A védővezető-áram mérése hálózati feszültséggel történik. Mérési módszerek:
- közvetlen mérési eljárással, lásd: 9. a) ábra
- különbözeti áramméréssel, lásd: 9. b) ábra
A közvetlen mérési eljárásnál a vizsgált készüléket el kell szigetelni a földpotenciáltól, ezért azt szigetelő állványra kell helyezni, és minden olyan kapcsolatot le kell választani a vizsgált készülékről, amely föld potenciált vihetne rá (mint pl. gáz- és vízvezeték, esetleges antenna vagy más információtechnikai összeköttetések stb.). A vizsgálat során intézkedni kell a veszélyes érintési feszültségek ellen. A közvetlen mérési eljárásnál az alkalmazott mérőberendezés belső ellenállása legfeljebb 5 W legyen, ennél nagyobb belső ellenállás esetén intézkedni kell a veszélyes érintési feszültségek elkerüléséről.
9. a) ábra. Közvetlen mérési eljárás, hordozható I. év. osztályú készülék esetén
1 Mérőberendezés
2 Vizsgált készülék
8 Szigetelő állvány (a 9.a) ábrán)
9 Mérővezetékek |
9. b) ábra. Különbözeti áram mérési eljárás, hordozható I. év. osztályú készülék esetén
9. ábra. Példák a védővezető-áram mérésére
Ha a készülék csatlakozó dugójának polaritása nincs meghatározva, akkor a csatlakozó dugó, illetve a csatlakozó vezeték minden pozíciójában el kell végezni a mérést, és a különböző mért értékek közül a legnagyobbat kell figyelembe venni mint eredményt. (A mért áram effektív értékű.)
A védővezető-áram értéke nem lehet nagyobb mint 3,5 mA, kivéve a következő eseteket:
- a 3,5 kW összteljesítménynél nagyobb teljesítményű hőkészüléknél a védővezető áram nem lehet nagyobb mint 1 mA/kW, a hőteljesítményre vonatkoztatva
- tűzhelyek, főzőedények, asztali főzőkészülékek, sütőkemencék, hőtárolós kályhák és hasonló készülékek esetében az aktív részek és a megérinthető fémrészek közötti áram 7 mA lehet, a nagyobb mint 6 kW összteljesítményű készülékeknél pedig legfeljebb 15 mA,
- a rögzített hálózati csatlakozású készülékek vagy az MSZ EN 60309 szabvány szerinti ipari csatlakozó dugóval felszerelt készülékek esetében különleges felszerelési előírások lehetnek, ezért más védővezető-áram értékek is megfelelők lehetnek,
- a termékszabványnak megfelelő készülékeknek is nagyobb lehet a védővezető-árama, ha különleges védővezető csatlakozást alkalmaznak.
7.56. Érintési áram mérése
Az érintési áramot minden megérinthető vezetőképes részen meg kell mérni. Ugyancsak el kell végezni a mérést az I. év. osztályú készülékek védővezetővel össze nem kötött megérinthető vezetőképes részein is. A mérés során a vizsgált készüléket a hálózatoz kell csatlakoztatni.
Mérési módszerek:
- közvetlen mérési eljárás a 10. a), 10. b) ábra szerint, vagy
- különbözeti áram mérési módszer a 10. c) ábra szerint.
Az I. év. osztályú készülékek védővezetővel össze nem kötött megérinthető vezetőképes részeinek vizsgálat
|